Schmuck Andor az alábbi nyílt levelet tette közzé Paks bővítéséről:
“Nyílt levél az MSZP, Együtt-PM és a DK döntéshozóihoz
Kedves Barátaim!
A Paksi Atomerőmű bővítésének kérdése nem a magyar demokrácia ügye és nem a civil társadalom felelőssége.
Pártunk 106 körzetben állított jelöltet és így politikai ellenfélként indulunk a 2014-es országgyűlési választásokon, ugyanakkor azt gondolom, felelősségünk közös abban, hogy az ellenzéki politizálás hitelét megőrizzük.
Arra kérlek benneteket, hogy ne csapjátok be a választókat és hagyjatok fel a Paks bővítését érintő népszavazási kezdeményezéssel.
Nem gondolhatjátok komolyan, hogy egy ilyen súlyú, Magyarország energiabiztonságát, külkapcsolatait, gazdasági helyzetét meghatározó komplex kérdést csupán feketén-fehéren, egy igen vagy egy nem válasz kiválasztásával lehet eldönteni. Ez demagógia és súlyos felelőtlenség, mi több a választók becsapása!
Felelőtlenség a fukushimai tragédiával riogatni, hiszen annak a szörnyűségnek vajmi kevés köze volt egy évtizedek múlva megvalósuló beruházáshoz. Felelőtlenség arról szónokolni, hogy a döntéssel távolodunk Európától. Ne keltsetek riadalmat!
A választópolgárok világos beszédet várnak, azt szeretnék tudni, hogy mi az álláspontja az ellenzéknek a bővítéssel kapcsolatban. Mi egyértelműen fogalmazunk: a SZOCIÁLDEMOKRATÁK támogatják a paksi beruházást, atomenergia-pártiak vagyunk és hisszük, hogy a bővítés stratégiája az ország javát szolgálja.
Mi igent mondunk a paksi bővítésre.
Egyetértünk abban, hogy a szerződés előkészítése, titkosítása, az egyezmény gyors aláírása elfogadhatatlan, az erre vonatkozó kormánypárti érvek hamisnak és demagógnak tűnnek.
Erre azonban nem az a megoldás, hogy az ellenzék ugyanolyan hamis, és demagóg érvekkel válaszoljon. Paks bővítésének kérdése nem az utcán kell, hogy eldőljön, hiszen ez több mint politikai szimpátia kérdése. A szakmai, energiapolitikai, gazdasági és külpolitikai szempontokat nem lehet egyetlen kérdéssé leegyszerűsíteni.
Kedves Barátaim!
Ha a választópolgárok azt látják, hogy a kormány iránt elvakult dühünkben ugyanolyanokká válunk, mint az a hatalom, amit le fogunk váltani, akkor nem csak hibázunk, hanem ostobák is vagyunk. Ne csapjuk be a választókat és követeljük közösen a legszélesebb szakmai egyeztetést!
Ne akarjunk a választók vélt vagy valós döntése mögé bújva megszabadulni a saját felelősségünktől ebben a hazánk jövőjét meghatározó kérdésben. Nem ebben kell demokratának lenni, hanem a saját álláspont megfogalmazásában.
Mindenki tegye világossá egyetért-e Paks bővítésével, és a döntéséért vállalja a felelősséget. A választók világos és egyértelmű választ várnak tőletek, hiszen ez a kérdés sokkal komolyabb annál, minthogy látványos marketing események, tematizált utcai akciók szintjére süllyedjen.”